O nás


Hoci oduševnení priaznivci športu sa už dávnejšie nadchýnali rozprávkovými lyžiarskymi terénmi, krásnou scenériou Nízkych Tatier i Slovenského Rudohoria, čarokrásnymi snehovými pláňami, hlbokými ihličnatými lesmi, málo bolo takých, čo sa odvážili vstúpiť do tohto neznámeho kráľovstva pokoja a snehu, kde ťažko nájsť útulňu, alebo hotel, kde človek natrafí na okamihy inde už dávno nejestvujúce. Iba v poslednom čase sa táto rozprávková krajina otvára svetu, turistom a návštevníkom dychtiacich po jej spoznaniu. Práve tu v strede troch národných parkov - Nízke Tatry, Slovenský raj a Muránska planina, v strede najideálnejších lyžiarskych svahov, v obkolesení hlbokých hôr a vysokohorských lúk už čaká vyznávačov zimných i letných športov, prvý rodinný penzión otvorený v roku 1990 s 18-ročnou tradíciou: Penzión U Hanky.

Penzión je postavený v blízkosti železničnej trati Červená Skala – Margecany, ktorá je najkrajšou horskou železnicou v republike. Už z okien vlaku sa pred očami cestujúceho otvára nezabudnuteľný pohľad. Striedajú sa tu malebné úbočia, planiny, svahy a rokliny preklenuté odvážnymi viaduktmi.

Samotný penzión pozostáva s deviatich izieb, reštaurácii, terasy a baru. Návštevníci majú k dispozícii dve štvorposteľové, tri trojposteľové a štyri dvojposteľové izby, s vlastným sociálnym zariadením (umývadlo, sprchovací kút, WC) a televízorom, kuchyňou ospevovanou domácimi aj zahraničnými hosťami, ktorí sa aj vďaka výborným špecialitám radi kedykoľvek vrátia. V reštaurácii, ktorá slúži aj ako čitáreň, tanečná sála a spoločenská miestnosť si môžete pokojne čítať, hrať karty a spoločenské hry, alebo zatancovať až do neskorších večerných hodín, s vedomím, že spiacich hostí ani najmenej nevyrušujete.

Skutoční priatelia prírody a športu sa však najčastejšie uložia na odpočinok radšej už skôr, aby sa potom už za skorého rána pokochali v nádhere vychádzajúceho slnka a čo najlepšie využili prachový sneh nadelený pani Zimou, ideálne lyžiarske terény od 900 do 1945 m n.m. s nedohľadnými pláňami a rozprávkovými zjazdmi, ktoré sa lákavo rozprestierajú pred lyžiarom v prekypujúcom bohatstve. Alebo aby, v lete a na jeseň vošli do telgártskych lesov a holí oplývajúcich lesnými plodmi ako sú maliny, čučoriedky, brusnice a lesné jahody. Okolie Telgártu je tiež široko ďaleko známym hubárskym rajom.

Telgártske vrchy pokrýva sneh už od novembra a nezriedka kedy trvá až do konca mája. Samotná dedinka leží vo výške 901 m n. m. v ozajstnej snehovej doline na úpätí Kráľovej hole (1945 m n.m.). Skúsený lyžiar, turista a skialpinista si môže vychutnávať dlhé výstupy a zjazdy, ktoré sa dajú porovnať len k slávnym tatranským a alpským túram a môže vyraziť na úžasné horské túry cez Kráľovú Holu až po Ďumbier ( 2043 m n.m) odkiaľ sa otvára nezanedbateľná panoráma nielen celých Tatier, ale pri lepšej viditeľnosti aj pohľady na rôzne časti Slovenska, Poľska, Maďarska a Českej Republiky.

Telgárt však ponúka svojím hosťom aj inú zábavu. Po atraktívnej železničke s množstvom tunelov sa dá za niekoľko minút dostať do jedinečnej Dobšinskej ľadovej jaskyne, ktorá je ojedinelou pozoruhodnosťou v Európe a bola prvou osvetlenou jaskyňou na svete. O trošku ďalej v srdci slovenského raja sa nachádza vodná nádrž Palcmanská Maša, kde sa dá výborne osviežiť v čerstvej vode, zarybárčiť, počlnkovať a v zime je to nádherné prírodné klzisko. Cestovanie vláčikom do týchto miest je už samo o sebe zážitkom, lebo na tomto úseku železnice leží v republike najvyššie položený tunel (1000 m n. m) a ďalších ešte šesť tunelov z ktorých je jeden svojou špirálovitosťou tak pozoruhodný, že sa mu ťažko na svete hľadá obdoba a je tiež napojený na prekrásne a dych vyrážajúce viadukty. V katastrálnom území Telgártu sa tiež nachádza najvyššie položená tradičná železničná stanica na Slovensku.

Telgárt je zároveň aj Mekkou výletnikov. Hostia majú možnosť vybrať si z výletov do susednej Muránskej planiny ku slávnemu hradu Muráň, alebo ku krásnemu kaštieľu s parkom na Prednej Hore, ktorí svojho času patrili slávnemu rodu bulharských kráľov Coburgovcov. Tiež kvapľové jaskyne v Domici, Važci, v Belianskych Tatrách, v Gobaseku, v Bystrej, alebo aragonitová jaskyňa v Ochtinej, ktorá je svetovou raritou istotne vyrazia dych každému návštevníkovi. Relatívne krátka vzdialenosť priam volá navštíviť aj kultúrne pamiatky, z ktorých dýcha dávna história. Medzi ne patria nádherne zrenovovaný kaštiel v Betliari, hrad Krásna Hôrka, gotické sakrálne pamiatky, chýrne spišské mestá ako napríklad Spišská Belá, Veľká a Spišská Sobota, ktorá spolu so Spišským hradom patria medzi pamiatky vyhlásené UNESCOm. Tiež prielomy Hornádu a Dunajca. Takmer nepriechodné rokliny Slovenského raja a Pienin nútia návštevníka rezervovať si čas aj na tieto prírodné zvláštnosti.

Blízkosť Tatier (40 km) dáva tušiť, že si tu na svoje prídu aj horolezci, skúsený turisti a skialpinisti, ktorí môžu priam nasávať atmosféru najmenších veľhôr na svete plnými dúškami v každom ročnom období.

Kto sa zaujíma o historickú architektúru, kroje a dávne ľudové zvyky a obyčaje, tomu stačí prejsť cez Telgárt, Šumiac a Vernár a zistí, že v tomto regióne stále žijú. Pamätníkov tiež bude zaujímať, že naša obec hrala významnú úlohu v Slovenskom národnom povstaní a zapísala sa nezmazateľne do slávnej povstaleckej histórie. Jej svedkom je aj Pamätná izba, pomník partizánom alebo cintorín padlých hrdinov.
Skutočnosť, že okolie penziónu je v bezprostrednej blízkosti troch národných parkov a ďalšie dva sú v dosahu 50 kilometrov, dáva tušiť, že ste naozaj v unikátnom kúte sveta, ktorého každý roh poskytuje prírodne zvláštnosti s biodiverzitou tak rozmanitou, že vyššiu majú už len tropické pralesy a moria. Nachádzajú sa tu ľuďmi nedotknuté zákutia, kde môžete naplno relaxovať a objavovať tajomstvá matky prírody. Toto územie je jedinečné a je pripravené pre ľudí vyznávajúcich vedecký turizmus.

Príďte tento rok na Telgárt! Pokoj hôr zotaví vaše nervy, čistý vzduch bez baktérii a prachu vám vyčistí a občerství pľúca a ultrafialové žiarenie horského slnka vás opáli do hneda a zocelí vaše telo.

Telgárt poskytuje priaznivcom zimného športu pestré možnosti. Otvára sa príležitosť na sánkovanie bobovanie, jazdu na snehových skútroch, korčuľovanie, skialpinizmus a lyžovanie na upravených a zasnežovaných zjazdovkách lyžiarskeho strediska s troma vlekmi (700 -1500 m ), ideálne ako pre rodinnú lyžovačku tak aj pre skúsených lyžiarov.

Penzión u Hanky Vás čaká pripravený.

Za málo peňazí tu môžete zažiť nezabudnuteľné dni v ríši snehu a zelene v ríši slnka a krištáľového vzduchu. Dnes len zasvätení labužníci a priatelia prírody a športu prisahajú na náš penzión a Telgárt, no zajtra ho bude spomínať už veľa športovcov, milovníkov hôr a prírody ako nedotknutý raj. Objavte aj vy pre seba i pre vašich blízkych a priateľov tento krásny kút sveta a strávte pokojné chvíle v našom penzióne.